4614 446 (604) 1+

ارتباط با احمد تاج دینی

بخش سوم:تکنیکهای چیدمان و ویترین کردن فروشگاه

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

تکنیکهای چیدمان و ویترین کردن

در قسمت قبل در مورد چیدمان فروشگاه با توجه به ویژگیهای کالا صحبت شد. در این قسمت به بررسی تکنیکهای چیدمان در فروشگاه می پردازیم.
نمایش Presentation : پس از اینکه ویژگیهای کالا از قبیل سایز وکلاس و قیمت مشخص شد باید برای چیدمان کالا از تکنیکهای نمایش ، ساپورتهای کالا و تجمیع و ترکیب آن با کالاهای دیگر استفاده کرد .
ظاهرِهرفروشگاه،اصلِ موفقیت آن فروشگاه است . موفقترین فروشگاهها ، طرح وترکیبِ رنگِ یکدست و مُنسجمی را برای فروشگاههای خود دارند . طرح و رنگِ فروشگاه میتواند در خریدِ مشتری تأثیر  به سزائی بگذارد .
مزایای طراحی مناسب فروشگاه عبارتند از :
1-طراحی مناسب ، وِجهۀ فروشگاه را در نظر مشتری افزایش میدهد.
2- میتوان رفتارِ خریدِ مشتری را تا حدی از پیش تأیین کرد .قراردادنِ هوشمندانه و استراتژیک کالا در محلهای مختلف ، محل مناسب پله ها ، قفسه ها و …. در ترافیک و حضور بیشتر مشتری در فروشگاه موثر است.
3-فزایش فضای فروش : میتوانید بازده هر قسمت را با بررسی اعداد فروش و محاسبه فروش برمتر مربع آن قسمت اندازه گیری کرد .
4-فروش اجناس هم خانواده : قراردادن کالائی که به نحوی به هم مرتبط هستند ، میزان فروش را بالا میبرد . مثلا قراردادن گل مصنوعی در داخل گلدان ، قراردادن شمعدان روی کنسول ، کراوات در کنار کت وشلوار و ….
اهمیت نورپردازی در فروشگاه :
کیفیت نورپردازی درفروشگاه ، تعیین کننده موفقیت فروش است .
نورپردازیِ مناسب دریک فروشگاه بسیارمهم است چون :
1-مشتری را بداخل فروشگاه جذب میکند.
2-مشتری را به حرکت در داخل فروشگاه تشویق میکند .
3-به مشتری کمک میکند تا کیفیت کالا را برآورده کند، در نتیجه احتمال خریدِ مشتری بیشتر می شود .
4-به پرسنل شما کمک می کند تا فروش را دقیقتر و سریعتر انجام دهند .
5-فروشِ فروشگاه را افزایش میدهد .
6-مشتری احساس خوبی از فروشگاه پیدا میکند.
7-با نورپردازی مناسب میتوان مشتری را به بازدید از قسمتهای دیگر فروشگاه ترغیب کرد .
غالبا وقتی از یک مدیرِ فروشگاه درمورد روشهای افزایش فروش سوال می شود، راههای زیر پیشنهاد می شود:
• افزایش تبلیغات • حراج های دوره ای • محصولات جدید • تغییر دکوراسیون فروشگاه  • جابجائی کالا
اما اکثرمدیران، هرگز به اهمیت نورپردازی مناسب جهت افزایش فروش در فروشگاه واقف نیستند . اگرکالائی با نورپردازی مناسب ارائه شود ، احتمال اینکه مشتری فکرکند که کیفیت آن کالا خوب است بیشتر میشود.
طراحی ویترین فروشگاه
فروشگاههای درجه یک از ویترین خود به نحوِ احسن استفاده می کنند، در حالیکه فروشگاههای درجه دو، بدون توجه به ارزشِ ویترین ،تمام ویترینِ خود را با اعلامیه های تخفیف پر میکنند . ویترین درواقع داستان هر فروشگاه را تعریف میکند. وقتی همیشه در ویترینِ یک فروشگاه اعلامیه تخفیف 70% می بینیم یعنی آن فروشگاه داستانی برای گفتن ندارد . عقیده اکثریت قریب به اتفاق بازاریابان خبره این است که مردم احساسی خرید می کنند و بطور عقلانی آن تصمیم را توجیه میکنند . برای جلب احساس و هیجان مشتری باید چیز با ارزشتری در ویترین داشت .
ویترین فروشگاه به چه چیزی با ارزشتر از قیمت نیاز دارد ؟
قیمت تنها یکی از عواملی است که مردم را به خرید وادار میکند . 30 تا 40 درصد خریداران بخاطر قیمت خرید می کنند. اما ، تا حدود 70% ازمردم، بخاطر راحتی ، تجربه خرید و کیفیت خرید می کنند . بنابراین برای قانع کردنِ این اکثریت به وارد شدن در فروشگاه ، به چیزی بیش از اعلامیه تخفیف نیاز داریم . ویترین فروشگاه باید بِرَند و محصولات شمارا انتقال دهد .این پیام باید ساده ، واضح (دو پهلو نباشد) و بگونه ای باشد که مشتریان هنگام عبور از جلوی فروشگاه آن را ببیند . اینکه مشتری تصمیم بگیرد وارد فروشگاه شود یا خیر، به این بستگی دارد که مشتری تا چه حد ویترین شما را
جذاب بداند . رابطه مستقیمی بینِ ویترینِ فروشگاه و ترافیک مشتری وجود دارد .
بهترین و جدیدترین کالاها را در ویترین فروشگاه قرار دهید . داخل ویترین و شیشه های وفروشگاه همیشه تمیز باشد . شیشه ها باید از تمیزی برق بزند . کریستالها و اجناس شیشه ای نیز باید بسیار تمیز و شفاف باشد . اگر کالائی با قیمت مناسب (فروش فوق العاده) ارائه میشود ، اعلامیه مربوطه را بطور واضح به نمایش بگذارید و نمای فروشگاه باید کاملا واضح و روشن باشد . از نورِ بسیار زیاد در ویترین و ورودی فروشگاه استفاده شود، نمای فروشگاه را با رنگهای شاد و زنده رنگ کنید ،ازعلائم تبلیغاتی مربوط به فصل ، مربوط به یک تعطیلی یا مناسبتِ خاص استفاده کنید، هر چیزی که ویترین را متفاوت کند. دکوراسیون و چیدمان ، چیزی است که مشتری به هنگام عبور از جلوی فروشگاه میبیند . نمایش صحیح کالا تصویرِ مثبتی از فروشگاه را در ذهن خریدار ایجاد میکند .
نمایش صحیح کالا در فروشگاه باعث می شود تا :
– مسئول فروشگاه بتواند براحتی کالا را درجای مناسب ارائه کند .
– مشتری را از آخرین مدلها و محصولات با خبر کند.
– روی تصمیم خرید مشتری تاثیر بگذارد.
– تجربه خریدِ مناسبی را در ذهن مشتری به جا بگذارد.
– مشتری را به خرید تشویق می کند.
– مشتری، بدون نیاز به کمک ، بتواند آن چیزی را که می خواهد پیدا کند.
از آنجائی که اکثر مردم راست دست هستند، به سمت راست متمایل میشوند و چرخش را از سمت راست فروشگاه شروع میکند . محصولات گران وتک خودرا در قسمت راست فروشگاه قرار دهید ، کالاهای قدیمی را درمحلی مخصوص قراردهید وآنها را بصورت حراجی بفروشید . در صورت امکان، محلی را برای استراحتِ مشتری در نظر بگیرید ، چون اگر برای مشتری محلی برای نشستن و استراحت باشد ، مشتری مدت زمان طولانی تری را در فروشگاه می ماند و در نتیجه احتمال خرید بیشتر می شود.هرقدرفضای فروشگاه دوستانه ترو راحت تر باشد ، مشتری بیشتر در فروشگاه میماند.
نقاط قوت و ضعف رقبا را بشناسید تا بتوانید بهتراز آنها عمل کنید .
تأثیر ویترین و چیدمانِ فروشگاه را برمشتریان تحت نظر بگیرید . آیا ویترین ، مشتری را به تحسین وادار میکند ؟ آیا به چشم مشتری خوشایند است ؟ آیا به مشتری خوش آمد میگوید ؟
ویترین را بگونه ای طراحی کنید که با زندگی روزمره مطابقت داشته باشد ، ساده ولی موثر !!
اجناس ویترین را بطور متناوب و پریودیک تغییر دهید وکالاهای جدید را درآن قرار دهید . قسمتی از فروشگاه را برای تِست کردنِ محصولاتِ جدید در نظر بگیرید ، در این قسمت فقط محصولات جدید را بگذارید .
هر مترازفضای فروشگاه بسیار با ارزش است ، اما اگرقرار باشد همیشه کالای جدید به مشتری ارائه کنید با کمبود فضا مواجه خواهید شد. تنها راه حل این مشکل ، تنوع زیادِ کالا با تعداد کم است. پرسنل باید حواسشان به کالای جدید باشد تا در صورت تمام شدن ، فوراً جایگزین شوند .
مشتری ها اکنون اطلاعاتِ بیشتری نسبت به مشتریهای10 یا 20سال قبل دارند . در نتیجه نیاز است که پرسنلِ آموزش دیده با آگاهیِ بیشتر به خدمت گرفته شود . حتی در رکورداقتصادی ، کالاهای گران قیمت مشتری دارند ، چرا؟ چون پولدارها پولدارتر می شوند ..! فروشگاههای درجه یک به تجربه مشتری بسیار اهمیت میدهند . در قرن 21 چیزهای کوچک ، تفاوت فاحش ایجاد میکنند . بعنوان فروشگاهدار و خرده فروش ،اگر فکر میکنید که قیمت ، آن چیزی است که مردم رابه خرید تشویق میکند کاملاً اشتباه میکنید . قرن حاضر، قرن ارزش و تجربه مشتری است . مولفه اصلی استراتژی بر مبنای ارزش
داشتن ویترین و چیدمان جذاب است .
فراموش نکنید مشتریان ناخواسته بر این باورند که : ارزان بی کیفیت و گران با کیفیت است .
بجای تاکید کردن برقیمت ، به مزایای کالا بپردازید و اینکه چگونه کالای شما مشکلِ مشتری را حل میکند . بر جنبه های غیرفیزیکی پیشنهادتان تمرکز کنید ، بعنوان مثال :
• خدمات بعد از فروش عالی
• فروشنده ها و پرسنل آگاه
• دسترسی راحت به کالا
• گشت زدن در فروشگاه بدون دردسر
شاید چیزهایی را که شما فکر میکنید برای مشتری مهم نیست ، برای اوواقعا مهم باشد . بجای کاهشِ قیمتِ کالا ، بر ارزش افزوده ای که برای مشتری ایجاد میکنید ، تاکید کنید .کالایِ قابلِ اعتمادِ با کیفیت خوب و قیمتِ منطقی را به مشتری ارائه کنید . برای هربارچیدمانِ ویترین ، یک مضمون و یک موضوع انتخاب کنید ، پیامی که با مشتری ارتباط برقرارکند . مثلاً مضمونی دررابطه با زمستان ویا مضمونی دررابطه با اتاق پذیرائی ویا ایده اتاق پذیرایی برای شب عید . در داخل ویترین ، کالاهائی را قرار دهید که با هم مرتبط باشند .
اگر کالایی منحصر بفرد است ، باید بگونه ای به نمایش گذاشته شود که ویژه بودن آن جلوه کند . بعنوان مثال : یک تابلوی نقاشی خاص باید بطور مجزا روی دیوار بگونه ای به معرض نمایش قرار گیرد که در بالا یا پایینش تابلوی دیگری نباشد .
کالاهای عمومی بصورت گروهی نمایش داده میشوند ، این نمایش میتواند برحسبِ رنگ یا نوع کالا باشد . مثلاً در یک فروشگاه میوه فروشی ، میتوان کالا را بجای اینکه ازنظر سایز گروه بندی کنیم ،از نظر رنگ در یک گروه به نمایش بگذاریم . این نوع نمایش ، یک مجموعه بزرگ از یک رنگ را ایجاد میکند که بسیارجذاب است از طرفی به مشتری کمک میکند که کالای خاص مورد نظرش را براحتی پیدا کند . تاثیرِ نمایشِ گروهیِ کالاهای مشابه به مراتب بیشتر از نمایشِ آن بصورت منفرد است . نمایشِ انبوه کالا در فروشگاههای پوشاک بسیار موثر است، مخصوصاً برای کالاهایی که نمایش دادن تکی آنها مشکل است .


کالاهایی که عمومی هستند را میتوان بصورت انبوه نمایش داد ودرجلوی آنها یک کالا را بصورت  نمونه با نورپردازی در محل مناسب قرارداد. مثلاً : برای نمایش قوری یا گلدان رنگی ، آنرا روی یک میز قرار داده تا مشخصاتِ کالا و کیفیتِ آن برای مشتری قابل لمس باشد و در پشت آن مجموعه کاملِ رنگبندی قوریها یا گلدانها قرارداده شود . این مجموعه حکمِ انباِر کالا راهم دارد . نمایشِ انبوهِ کالا برای کالاهای هم خانواده هم بکار میرود. مثلاً : تلویزیون ، تلفن ، مجسمه های دکوری ، ….   در نمایش تلویزیون ، انواع تلویزیونها با مارکها و سایزهای مختلف که همه آنها یک برنامه را نشان دهند .

ساپورت کالاها

منظور از ساپورت ، لوازم و تجهیزاتی است که کالا هنگام نمایش توسط آنها نگهداری و حمایت می شود . کالا را میتوان از سقف آویزان کرد یا روی زمین نمایش داد . انواع ساپورت عبارتند از : قلاب ، طبقات ، آویز لباس ، ستونها ، پایه ها و انواع میز و …. نوع کالا مشخص کننده ساپورتی است که باید مورد استفاده قرار گیرد . در فروشگاههای پوشاکی که کالای مارکدار می فروشند ، کالاها آویخته میشوند تا بر کیفیت کالا بیشتر تاکید شود . اما در فروشگاههای پوشاک ارزانقیمت (مثلاً حاجی ارزونی ) لباسها بطور فلّه نمایش داده میشوند تا بر ارزان بودن تاکید شود .

تلفیق و ادغام کالا

در این روش، کالا بصورت تکی یا بهمراه کالاهای مرتبط نمایش داده میشود . بعنوان مثال : کراوات مردانه با کراواتهای دیگر به تنهایی به نمایش گذاشته شود یا کراوات را برروی مانکن بهمراه پیراهن و کت و شلوار و کمربند و کلاه نمایش داد . بطور مشابه میتوان یک گلدان را به تنهایی با چند گل نمایش داد یا اینکه آنرا برروی یک میز که روی آن رومیزی و بشقاب و قاشق و چنگال و لوازم دیگر قرار دارد به نمایش گذاشت . اینکه کالا را به تنهایی به نمایش بگذارید یا اینکه با کالاهای دیگر ادغام کنید به کالا بستگی دارد . اگر کالایی به تنهایی بفروش میرسد، به همان روش تکی به نمایش بگذارید ، در غیر اینصورت آنرا با کالاهای مرتبطِ دیگر تلفیق کنید .
روشِ تلفیق به فضای بیشتری نیاز دارد اما به خریدار کمک می کند . خیلی از مردم سلیقه چیدمان وآن قدرتِ تصور را ندارند که فوراً به این نتیجه برسند یک کالا را برای استفاده چگونه با کالای دیگر تلفیق کنند . بعنوان مثال : هنگامیکه یک خانم میخواهد برای یک آقا لباس بخرد ، اگر پوشاک ِمورد نظررا بصورت تلفیق شده با لباسهای دیگر ببیند ، راحت تر تصمیم به خرید می گیرد . شکل زیر، این روش فروش را بطور چشمگیر افزایش میدهد .


در خبرنامه شرکت کنید و از آخرین تخفیف ها مطلع شوید

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.

برای دیدن این دورۀ رایگان

مشخصات خود را وارد کنید

تماس باما