4614 446 (604) 1+

ارتباط با احمد تاج دینی

راز بازاریابی از طریق تاثیرگذاران (شاخهای اینستاگرام) یا Influencer ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

افزایش فروش و پیداکردن مشتری از طریق تأثیرگذاران 

برخی از این نکات را قبلا عنوان کرده ام اما مجدد قسمتی از آنها را یاداوری میکنم.

این روش بازاریابی از طریق افرادی است که در اینستاگرام فالورهای زیادی دارند و می توانند روی فالورهایشان تاثیر بگذارند تا کالای شما را خریداری کنند. یک چیزی شبیه بازاریابیِ دهان به دهان word of mouth.

برخلاف اکثرروشهای بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی، این روش مجانی نیست، اما اگر درست انجام شود نتیجه خوبی می گیرید.

از طریق تاثیرگذاران واقعی می توانید نتایج خوبی بگیرید. با اینکه قیمت این افراد درحال بالا رفتن است اما تبلیغات از طریق آنها هنوز ارزان است .

موج بعدیِ تبلیغات، موجِ تاثیرگذاران است. ده تا ازاین افراد را که می توانند روی مخاطبین و بازار هدف شما تاثیر بگذارند را پیدا کنید و ببینید که چطور می توانند کسب و کار شما را معرفی کنند. اجازه دهید خودِ آنها پیامها و روش ارتباط با مخاطبین را کنترل کنند. چون آنها زبانِ فالورهای خودشان را می دانند. روش ارتباط با مخاطبین را به آنها دیکته نکنید.

برای شروع نیاز است لیستی از اکانتهای بزرگ در بازار هدفتان را پیدا کنید. مثلا اگر محصولات آرایشی می فروشید، به اکانتهای بزگ و بلاگرهای زیبایی (Beauty Bloggers) نیاز دارید. آنها ا پیدا کرده و فالو کنید. یکی از بهترین روشها، استفاده از Webstagram برای پیدا کردنِ نزدیکترین هشتگهای صنعتِ شما است که نتوانستید تا کنون آنها را پیدا کنید.

وقتی در حال جستجوی کلمات کلیدیِ خود هستید، این برنامه نه تنها کلماتِ مربوطه، بلکه اکانتهای تاپِ اینستاگرام مرتبط با آن کلمات را نیز نشان می دهد. در پروفایلهای بدست آمده بدنبال این اطلاعات باشید:

  • تعداد Followingهای زیاد : معمولا بین 20هزار تا 200 هزارتا
  • آدرس ایمیل در پروفایل

اگر در پروفایلِ این افراد آدرس ایمیلشان باشد معمولا بدین معنی است که آنها نسبت به اینکه در مورد پستهای شما تبلیغ کنند مشکلی ندارند. می توانید به آنها ایمیل بزنید و از آنها هزینۀ تبلیغات را بپرسید. اما اگر کالائی اورجینال و منحصر بفرد میفروشید، می توانید کالایتان را برای آنها بفرستید تا برای کالای شما یک ریویوReview پست کنند. از آنجایی که نظرِاین افراد بر روی فالورهای تاثیر میگذارد، احتمال اینکه کالای شما فروخته شود زیاد است.  برخی از دلایل استفاده از این روش:

  • در سال 2017، بیش  از 615میلیون یوزر از adblock استفاده میکنند. این یدین معنی است که نباد روی روشهای سنتی بازریابی تکیه کرد.
  • جوانها بیشتر تحت تاثیر شبکه های اجتماعی قرار دارند و روشهای سنتی تبلیغا تاثیر کمی بر روی آنها دارد. هر قدر تعداد بیشتری از مردم در شبکه های اجتماعی در مورد برند شما صحبت کنند، در موتورهای جستجو از رنکینگ بالاتری برخوردار خواهید شد.
  • بازاریابی از طریق دهان به دهان 37% تاثیر بیشتری از بازاریابی به روش تبلیغات پولی دارد. و بازاریابی از طریق تاثیرگذاران هم در واقع مثل بازاریابی دهان به دهان است.
  • تعداد یوزرهای اینستاگرام در سال 2018 به بیش از 800 میلیون رسیده است. سن 68% کسانی که با اینستاگرام کار می کنند بین 13 تا 24 سال است و بطور معمول در اینستاگرام برندها را فالو میکنند.

در اینجا نکاتی را که با آنها میتوتنید یک کمپین موفق از طریق تاثیرگذاران ایجاد کنید بیان می شود.

1)     Niche خود را تعریف کنید

منظور از Niche قسمتی کوچک ولی پرسود ازیک بازار است که برای بازاریابان ارزش تمرکز دارد. این بازار به خودی خود وجود ندارد بلکه از چشم رقبا به دور مانده است. میتوان با هدف قرار دادن مخاطبینِ مخصوصِ آن و معرفی کالا و محصولی مناسب آن مخاطبها سود بسیاری از آن بازار برد. مثلا بازارچراغ پروژکتورLED برای ماشینهای جیپ که در آفردOffroad  مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع بازارها در واقع زیرمجموعه ای از یک بازار بزرگ هستند که تاکنون نیازهایشان به طور انحصاری برآورده نشده است.

با درک صحیح از بازار و مخاطبانِ خود میتوانیدInfluencer  ها را درست انتخاب کنید.

2)     هدفتان را معین کنید

هدف شما از بازریابی چیست؟ آیا میخواهید برندتان را تیلیغ کنید یا میخواهید یک کالای جدید را معرفی کنید؟ اهدافتان را مکتوب کنید تا در انتخاب Influencer ها درست عمل کنید

3)     بهترین تاثیرگذاران را انتخاب کنبد

به دنبال تاثیرگدارانی باشید که در حال حاضر طرفدار کالا (ویا برند) شما هستند و در مورد آن صحبت میکنند. از آنجایی که این افراد مشتاق همکاری با شما هستند، شراکت با آنها راحت تر است.

4)     مقدار درگیری مخاطبان را اندازه گیری کنید

فرض کنید شخصی تعداد بسیار زیادی فالور دارد  مدعی است که با گرفتن حق الزحمه کالایتان را تبلیغ می کند. چطور میتوان فهمید که این شخص به اندازه کافی روی دیگران تاثیر دارد؟ فقط داشتن تعداد زیادی فالور کافی نیست. چرا که این تعداد فالور میتواند تقلبی و Fake باشد. باید دید آیا در پستهای خود به اندازه کافی Engament  دارند یا خیر.  افراد بسیار زادی هستند که فالور های بسیار زیادی دارند اما Engagement Rate کمی دارند.  برای محاسبۀ میزانِ پذیرندگی افراد از روش زیر استفاده کنید:

یک جدول (یا (Spreadsheetآماده کرده و اکانت اینستاگرام وتعداد فالورهایInfluencer ها را درآن وارد کنید. سه تا از عکسهای غیر تبلیغاتی هرکدام را انتخاب کنید. تعداد لایکها و تعداد کامنتها را یادداشت کنید. با این فرمول، میزان Engagement Rate  هر عکس را محاسبه کنید:

A=(Number of Likes + Number of Comments)/(Number of Followers)

A=Engagement Rate for Image 1

B=Engagement Rate for Image 2

C=Engagement Rate for Image 3

E=(A+B+C)/3

هر چه مقدار E بزرگتر باشد تاثیر آن شخص به نسبت دیگران بر روی فالورهایش بیشتر است.

 

روش دیگر برای محاسبه  Engagement Ratio  بدین قرار است:

Engagement Ratio = (Avrage Likes + 7XAverage Comments)/(Total Followers)

مثلا اگر شخصی 10000 فالور داشته ، بطور متوسط هر عکسش 200 لایک میگیرد و هر عکس بطور متوسط 10 تا کامنت دارد:

ER=%(200+7X10)/10000=%2.7

بالاترین ER را صفحات جوک و فات دارند. اگر صفحه شما خیلی جدی است (مثل صرافی)، ER اهمیت ندارد. اما اگر پیج عمومی و همه کس پسند دارید و مقدار ER از 3% کمتر باشد، صفحه شما ایراد دارد.

5)     با آنها تماس بگیرید

زمانی که Influencer مورد نظرتان را پیدا کردید، اطلاعات تماس وی را پیدا کنید. در قسمت Bio ببینید که آیا شماره تماس یا ایمیلشان درج شده است؟ اگر نیست مستقیما به آنها در اینستاگرام دایرکت پیام دهید و شماره و نحوه تماس را بپرسید. میتوانید آنها را در سایر شبکه های اجتماعی پیدا کنید.

6)     ارتباط برقرار کرده و کار را شروع کنید

قبل از اینکه در مورد همکاری صحبتی کنید لازم است که با آنها ارتباط داشته باشید. به آنها نشان دهید که شما یک شخص واقعی هستید. نشان دهید که واقعا مجذوب آنها هستید. برای فالو کردنشان وقت بگذارید. چتد تا کامنت پست کنید. و یا حتی پستهایشان را Repost کنید. بعد از ایجاد ارتباط، به آنها پشنهاد همکاری دهید. متن نامه همکاری شما باید کاملا واضح و نحوه همکاری و نوع کالای شما کاملا روشن و دقیق توضیح داده شده باشد. مطمئ شوید که به طور واضح به آنها توضیح می دهید که از این همکاری چه چیزی عایدشان خواهد شد.

حتی میوانید با آنها شریک شوید. شراکت با آدمهای تاثیرگذاری که مخاطبانِ زیادی دارند روش مناسبی برای به نمایش گذاشتن و مطرح کردن یک برند است. با ارسال پیشنهادهای ویژه به شبکه کسانی که تحت تاثیر این آدمها هستند، احتمال اینکه طرفدار و مشتری بیشتری پیدا کنید بسیار زیاد می شود.

به عنوان مثال شرکت Terrain برای لانچ کردنِ فروشگاه جدیدش با یک بلاگر معروف شراکت کرد. برای اینکه مردم را وادار کنند از صفحه بلاگِ آن شخص روی دکمه ای را کلیک کنند، به آن بلاگر یک کد خاص(Offer Code)  با یک پیشنهاد ویژه داده شد که آن بلاگر بتواند آن کد را به مخاطبان خود ارائه کند. با این کد خاص، شرکت میتواند بفهمد که کدام Influencer مشتری بیشتری فرستاده است. از این اطلاعات میتوان عملکرد افراد را برای کمپینهای آتی مورد ارزیابی قرار داد.

در خبرنامه شرکت کنید و از آخرین تخفیف ها مطلع شوید

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.

برای دیدن این دورۀ رایگان

مشخصات خود را وارد کنید

تماس باما