4614 446 (604) 1+

ارتباط با احمد تاج دینی

مفهوم و تفاوت بین Reach و Impression در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

در دنیای بازریابی در شبکه های اجتماعی، خصوصا اینستاگرام و فیسبوک، تفسیرِ کلماتِ فنی مشکل است که باعث سردرگمی بازاریابان می شود.
با اینکه که دو مقولۀ Reach و Impression در ایجاد استراتژی بازاریابی با هم کار میکنند، اما کاملا با یکدیگر متفاوتند. با دانستن تفاوت بین این دو تعریف بهتر می توان کمپینهای بازاریابی را تفسیر کرد.

تفاوت بین Reach و Impression چیست؟

Impression تعداد دفعاتی است که محتوای شما در شبکه های اجتماعی نمایش داده شده است. یک نفر می تواند یک تبلیغ را بارها ببیند و هر بار دیدن به عنوان یک Impression به حساب می آید.
Reach تعداد کاربرهای مجزا و جداگانه ای است که یک پست یا یک page به آنها نشان داده شده باشد. توجه کنید که یک نفر ممکن است تبلیغی را چندین بار دیده باشد اما تعداد Reachهای به حساب آمده فقط یک باشد.
Reach تعدادکل آدمهایی است که محتوا (یا پست شما) را می بینند، در حال که Impression تعداد دفعاتی است که محتوا (یا پست) شما نمایش داده شده است، بدون توجه به اینکه روی آن کلیک شده باشد یا نه. Reach را به عنوان تعداد آدمهای Unique و خاصی که پست شما را دیده اند در نظر بگیرید.
در یک دنیای ایده آل، تمام فالورهای شما هر چیزی را که پست می کنید میبینند. اما متاسفانه در شبکه های اجتماعی اینطور نیست و همۀ فالورهای شما هر چیزی را که پست می کنید نمی بینند. به عنوان مثال  فرض کنید شرکتی 7 میلیون فالور دارد و محتوایی را پست میکند. تعداد engagementهای بدست آمده 7 میلیون نیست وبه مراتب کمتر است، چونکه فقط بخشی از مخاطبین و فالورهای این شرکت محتوای پست شده را می بینند !!!!
اما Impression بدین معنی است که یک محتوا در معرض دید یک نفر قرار داده شده است. اما آن شخص الزاما نباید با آن پست Engage شده باشد تا به عنوان Impression برای آن محتوا به حساب آید.
فرض کنید شما 100 فالوور در اینستاگرام دارید و محتوائی را پست می کنید. اگر همۀ فالورهای شما پستتان را ببینند، شما 100 تا Impression و100 تا Reach دارید، یعنی  شما به 100 تا یوزر دسترسی داشتید.
حال فرض کنید روز بعد 2 تا مطلب را برای همان 100 تا فالور پست می کنید. در این حالت، Reach شما 100 تا است، چونکه تعداد یوزر شما تغییر نکرده ولی شما حالا 200 تا Impression دارید.چرا؟ چون هر کدام از فالورهای شما 2 تا پست از شما را دیده اند. به همین دلیل ممکن است در بررسی نتایج یک کمپین ببینید که گاهی تعداد Impressionهای یک پست از تعداد فالورهای شما بیشتر است.
دانستن این مفهوم، مخصوصا زمانی که در حال بررسی نتایج یک کمپین هستید، بسیار مهم است. اگر چیزی در مورد Reach و Impression به یادتان نیامد، این موارد را به خاطر آورید که:
Reach تعدادآدمهایی است که ممکن است پست شما را دیده باشند، در حال که Impression تعداد دفعاتی است که پست شما به مردم نشان داده شده است. Reach همیشه کمتر از Impression است، چونکه یک نفر ممکن است چندین بار یک پست را دیده باشد.
Impression فقط به شما میگوید که یک پست چندبار نمایش داده شده است و به شما نمی گوید که چند بار بر روی آن کلیک شده است.
خیلی از بازاریابان Reach را ملاکی برای اندازه گیری Engagement قرار میدهند. هر قدر تعداد Reach یک محتوا بیشتر باشد، احتمال پیدا کردن فالورهای جدید هم بیشتر خواهد شد، همچنین احتمال به اشتراک گذاشتن و share کردن آن محتوا بیشتر است. یعنی آن پست موفق تر است.
با کمک Reach وImpression میتوان Engagement Rate را به این روش محاسبه کرد:
قدم اول: تعداد لایکها، Share ها و Commentهای یک پست را در یک روز خاص با هم جمع کنید.
قدم دوم: عدد بدست آمده را بر تعداد فالورهایتان در آن روز تقسیم کنید.
قدم سوم: عدد بدست آمده را در 100 ضرب کنید.
عدد بدست آمده به شما میگوید که چقدر با مخاطبینتان ارتباط موثری دارید. این عدد همان Engagement Rate است. به عنوان مثال در فیسبوک فقط 10% از طرفداران شما پستهایتان را می بینند.
در مورد اینستاگرام:
1- کمتر از 1% : میزان Engagement بسیار پایین است
2- بین 1% تا 3.5% خوب و متوسط
3- بین 3.5% تا 6%  خیلی خوب
4- بیشتر از 6% عالی
بطور خلاصه اگر Engagement Rate بین 1% تا 3% باشد خوب است و اگر این مقدار بیشتر از 3% باشد نشانگر این است که ارتباط بسیار خوبی با مخاطبین برقرار شده است.
البته در نظر داشته باشید که پارامترهای زیادی در این عدد موثرند، از قیبل زمان هر پست، فرکانس و  فاصله زمانی بین پستها، تعدادفالورها، محتوای ارائه شده و الگوریتم اینساگرام.

در خبرنامه شرکت کنید و از آخرین تخفیف ها مطلع شوید

مقالات بیشتر

یک پاسخ

 1. با درود فراوان
  بنده مدیریت بازرگانی و فروش و it هستم
  اما در زمان کنونی مشکلات زیادی دارم صرفا اقتصادی.شکست خوردم و داستانهای خودش,,,,خلاصه اعتبارم را حفظ کرده ام و واقعا نمیدانستم چی بنویسم و بنده.الان با بیز آشنا شدم, عصر, عصر تکنولوژی ولی متاسفانه در مملکت ما هنوز پای محکمی نداره,بنده یاد دارم سال نود و یک از رهبر نامه ایی به دستم.رسید که network مجاز میباشد با سقف فروش مشخص و الزاما کالا باید ایران مونتاژ بشه.و و و و
  البته الان خیلی بهتر و رشد خوبی داشته اما این کار سود بیشتر از چیزی که در شبکه های اجتماعی میبینید را باید دارا باشد…
  و ایتکه شما چه کمکی میتونید انجام بدید و بنده سر وپا در خدمتم
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.

برای دیدن این دورۀ رایگان

مشخصات خود را وارد کنید

تماس باما