4614 446 (604) 1+

ارتباط با احمد تاج دینی

اینستاگرام برای کسب و کار (قسمت دوم)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
قسمت اول این نوشته را میتوانید در اینستاگرام برای کسب و کار (قسمت اول) مطالعه کنید

یکی از جنبه های مهم در کسب و کار اینستاگرام، بررسی رقبا و عملکرد آنهاست.

برای کسب و کار در اینستاگرام نیز باید حواسمان به رقبا باشد.
ببینید رقبایتان چه نوع محتوائی را در اینستاگرام میگذارند، پروفایلشان را ببینید، از آنها ایده بگیرید و در صفحه خودتان استفاده کنید.
فرض کنید شرکت شیرینی پزی به نام DeliCakeCup وجود دارد. در بالای صفحه اینستاگرام این شرکت یک لینک به صفحه فیس بوک این شرکت وجود دارد. این لینک حتما باید باشد و از اهمیت بسیاری برخوردار است.
در صفحه اینستاگرام این شرکت عکسهای مختلفی از کیکهای مراسم مختلف که نام افراد بر روی کیکها نوشته شده وجود دارد،  که نشاندهنده این است که هر کیک برای هر مشتری بطور سفارشی ساخته شده است.
با باز کردن یکی از عکسها میبینیم که علی رغم هشتگهای خوی که استفاده شده است، این شرکت هیچ توضیحی در مورد کیک نداده است.
من اگر خودم را جای مشتری بگذارم دوست دارم در مورد هر عکس بیشتر بدانم. توضیحاتی از قبیل مواد تشکیل دهنده، طعم، وزن، کالری، مناسبت و غیره.
بنابراین چیزی که از این شرکت یاد میگیریم این است که اگر قرار است با آن رقابت کنیم، باید برای عکسهایمان توضیح کافی بگذاریم تا از ضعف این شرکت به نفع خودمان استفاده کنیم. همچنین میتوانیم از هشتگهایی که این شرکت بکار برده استفاده کنیم. اما قبل از استفاده باید دید که کدامیک از هشتگها بیشتر از همه استفاده شده اند. احتمالا این هشتگها عمومی ترین هشتگ و بهترین فرصت برای ما هستند.
برای بررسی رقبا در اینستاگرام، خودتان را جای مشتری بگذارید، پروفایل رقیب را بررسی کنید و در نهایت از داده های بدست آمده به نفع خودتان استفاده کنید.

زمانبندی در گذاشتن پستها

برای پست کردن مطالبِ خود، زمانبندی مشخص و معینی داشته باشید. هیچوقت بطور اتفاقی محتویات را پست نکنید. اگر فالوورهای شما بدانند که مثلأ همیشه دوشنبه و چهارشنبه مطالبتان را پست میکنید، بدنبال آن میگردند. با این روش احتمال دیده شدنتان بیشتر میشود.
یک ایده خوب برای زمان بندیِ مناسب در هر شبکه اجتماعی، استفاده از Themed Day است، که متداولترین آن Throughback Thursday نام دارد که از هشتگ TBT  استفاده میشود. در واقع این هشتگ زمانی است که مردم عکسهای سابق خود را پست می کنند. عکسهای بچگی، ماشینهای قدیمی، عکسهای تاریخی و هر چیز دیگر. اما فقط عکسهای سابق.
در کسب کار میتوانید با این روش عکسهای قدیمیِ محصولاتتان را پست کنید. یا اینکه نشان دهید محل کار قدیمی تان چه شکلی بوده است. یا عکسهایی در مورد تاریخچه سازمانتان. اما باید بتوانید Theme Day خودتان را بسازید.
میتوانید شنبه ها را برای انگیزه دادن به مردم انتخاب کنید و عکسهایی را بگذارید که به مردم برای شروع هفته جدید انگیزه دهد.مثلا شنبه انگیزشی …
میتوانید دوشنبۀ خلاق داشته باشید که در آن به مردم روشهای خلاقانه استفاده از سرویس و یا کالای شما نشان داده میشود.
اگر در زمینه مواد غذایی کار میکنید میتوانید سه شنبۀ دستور غذا داشته باشید که در آن عکس کامل شدۀ یک غذا با دستور پختِ آن را قرار می دهید. ویا میتوانید پنج شنبۀ باحال داشته باشید که در آن عکسهای بامزه و خنده دار میگذارید تا مردم برای تعطیلات آخر هفته آماده شوند.
مجدد یادآوری میکنم که باید مردم را به نحوی به صفحه اینستاگرامتان بکشانید. آنها باید همیشه منتظر چیزی باشند که توقع دارند. مثلا هر چهارشنبه یک دستور پختِ غذای جدید.
اگر مردم در یک روز خاص منتظر یک پست خاص باشند، احتمال اینکه شما را فالو کنند بسیار زیاد است.
اپلیکیشنهای مختلفی وجود دارد که با آنها میتوانید پستهای خود را زمانبندی کنید. یکی از آنها ScheduGram است.
استفاده از تمهای روزانه (Theme Days) روش بسیار خوبی برای شبکه های اجتماعی است. اینکار میزان پذیرندگی (Engagement) فالوورها را بیشتر کرده و باعث می شودافراد زیادی به طور منظم برای بازدید صفحه شما برگردند.
قبل از آپلُد کردنِ عکسها باید پروفایلتان را بهینه کنید. اینکار در قسمت Edit Profile انجام میشود. ابتدا اسم شرکتتان را وارد کنید و در قسمت مربوط به آدرسِ اینترنت، حتما آدرسِ اینترنت شرکتتان را ثبت کنید.
در قسمت اول میتوانید space داشته باشید ولی در قمتهای دیگر نمیتوان از space استفاده کرد. میتوانید یک bio یا شرح حال کوچک داشته باشید. فراموش نشود که این بیوگرافی بسیار کوچک باشد. مثلا اگر کیک پزی دارید میتوانید بنویسید:

درست کردن کیک برای مشتریانم تمام اشتیاق و علاقه من است

در قسمتهای دیگر، صنعت مربوطه و ایمیلتان را وارد کنید. برای شرکتها بهتر است عکس لوگوی شرکت انتخاب شود.
برای هر عکسی که آپلُد میکنید، زیرنویس داشته باشید. این زیرنویس میتواند توضیحات مربوط به کالا یا توضیحات مربوط به عکس باشد. با این زیرنیس میتوانید درگیری مخاطبانتان را بیشتر کنید. میتوانید از آنها نظرسنجی کنید. مثلا در مورد عکس یک کیک میتوانید بنویسید:

این هم یک کیک بستنی برای خنک شدن در یک روز تابستانی

اگر کارمندانتان اینستاگرام دارند میتوانید آنها را به عکسهایتان Tag کنید. در نتیجه مردم میتوانند اکانت اینستاگرام آنها را ببینند. میتوانید به عکسهایتان Location را اضافه کنید. مزیتِ فوق العادۀ این کار این است که مثلا مردمی که در یک نمایشگاه هستند و یا بدنبال آن نمایشگاه میگرددند ممکن است شما را هم ببینند.
عکسهایتان را با صفحات توئیتر، فیسبوک، Tumbler ویا Flickr مرتبط و لینک کنید.
نکته ای که در مورد شبکه های اجتماعی نباید فراموش کرد این است که برای کسب و کار از طریق شبکه های اجتماعی فقط نباید عکسهای کالایتان را بگذارید و آنها را تبلیغ کنید. بلکه باید با جامعه تعامل و interact داشته باشید. حال ببینیم که چگونه باید این کار را انجام داد.
اول از همه، در قسمتِ جستجو، بدنبال افرادی بگردید که به صنعت شما مرتبط هستند. مثلا اگر کارِ من طراحی و ساختن کیکهای فانتزی است، کلمه کیک پزی  (BAKERY) را سرچ میکنم. مثلا به نظر میرسد که شرکت  TheCakeBlog کسب و کارش شبیه کار من باشد. این شرکت، در زمان نگارش این مطلب، بیش از 590 هزار فالوور دارد و عکسهایی که از کیک و شیرینی دارد بسیار عالی است.
اگر در قسمت Profile Page آنها روی Follow کلیک کنیم میبینیم که اینستاگرام یوزرهای دیگری را پیشنهاد میکند که بتوانیم آنها را هم فالو کنیم. ابتدا پروفایل آنها را ببینید و مطمئن شوید که با صنعتِ شما در ارتباط هستند یا خیر.
مثلا در مورد یکی از شرکتها یا افرادی که فالو میکنید، روی یکی از عکسهای آنها رفته و آن را لایک کرده و کامنت بگذارید. آن شخص میفهمد که شما عکسش را لایک کرده اید.
حال اگر مردم روی کامنتِ ما کلیک کنند وارد پروفایل اینستاگرام ما خواهند شد.
درصورتی که مردم عکسهای شما (یا عکس کالای شما) را در اینستاگرامشان آپلد کردند، از آنها تشکر کرده، عکسهایشان را لایک کنید و روی آن کامنت بگذارید.
میتوانید عکس یکنفر را لایک کرده و بعد بگوئید : ضمنأ فکر کردم ممکن است از این خوشتان بیاید ، سپس عکس کالایتان را برایش بفرستید.
هر قدربیشتر بتوانید با جامعۀ مربوطه تبادل و ارتباط متقابلِ داشته باشید، برندتان بیشتر شناخته میشود و مردمِ بیشتری شما را خواهند شناخت.
بنابراین به عنوان کسی که از اینستاگرام استفاده میکند، فراموشنکنید که با پستها و عکسهایی که مردم میگذارند تبادل و interact داشته باشید. فکر نکنید که تنها با گذاشتن چندتا عکس معروف میشوید. تنها زمانی موفق خواهید شد که با دیگران بده بستان داشته باشید و برایشان وقت بگذارید.

مطالعه عملکرد در اینستاگرام

از زمانی که شروع به آپلد کردن عکسها و ویدئوهایتان در اینستاگرام میکنید، مردم شروع به برقراری ارتباط با شما میکنند و کامنت میگذارند. بررسی فعالیت و عکس العمل مردم از چند جهت مهم است.
اول از همه، شنیدنِ بازخوردِ فالوورهایتان مهم است. ممکن است عکس کالای جدیدتان را بگذارید و مردم آنچه را که از آن کالا میخواهند، دوست دارند و یا آنچه را که نمی پسندند بگویند. اینها اطلاعات بسیار مهمی هستند که میتوانید برای بهبود و ارتقاء کسب و کارتان از آنها استفاده کنید. به علاوه این کار روش خوبی برای اندازه گیری پیشرفت کارتان است.
اگر ده عدد عکس در اینستاگرام بگذارید و از این ده تا عکس  یکی بیشتر از همه لایک و کامنت داشته باشد، باید ببینید چه چیزی در آن عکس باعث شده که طرفدار بیشتری نسبت به عکسهای دیگر داشته باشد و در نتیجه از آن مزیت برای عکسهای بعدی استفاده کنید.
اگر روی قلب در صفحه اینستاگرامتان کلیک کنید به صفحه Activity Screen میروید که در آنجا میتوانید ببینید مردم چطور با پستهای شما ارتباط برقرار کرده اند. میتوتان کامنتهای آنها را دید و حتی دید مردم از چه زمانی ما را فالو کرده اند.
دکمۀFollowing  عملکرد تمام کسانی که ما فالو میکنیم نشان میدهد و به ما یگوید چه زمانی روی عکسی لایک کرده یا کامنت گذاشته ایم. اما از نظر کسب و کار، مهمترین قسمت، You Tab است. در اینجا می توانیید ببینید که مردم در مورد محتوائی که گذاشته اید چه فکری می کنند. بنابراین بعد از اینکه محتوای مورد نظرتان را آپلد کردید، باید همیشه ببینید نظر مردم در مورد آنها چیست تا عکسهای بعدی بهتر و مناسبتری آپلد کنید.

استفاده از داستان و Story در اینستاگرام

با داستانهای اینستاگرام میتوان ویدئوهای کوتاه و ادیت شده را برای یوزرها گذاشت. منتها باید در نظر داشت که این ویدئو فقط 24 ساعت وجود خواهد داشت. خیلی از کسب و کارها از این روش استفاده نمی کنند اما اگر خلاق باشید می توان از آن استفادۀ مفید کرد. بسته به نوع و سیاست کاری شرکت، این کار میتواند مفید یا پول حرام کن باشد!
مثلا این روش برای زمانی که شرکت در یک مناسبت،گردهمائی و یا نمایشگاه شرکت کرده باشد مناسب است.
میتوانید فیلمی از پشت صحنه شرکتتان . اینکه روزانه چه چیزی در آن می گذرد بگذارید.
همچنین میتوانید عکسهایتان را به ویدئو تبدیل کنید تا برای همیشه در صفحه اینستاگرامتان باشند و تاثیر به مراتب بیشتری بر مخاطبینتان بگذارند. برای دیدن نمونه کارها اینجا را کلیک کنید.
بعدا در مورد داستانهای اینستاگرام بطور مفصل صحبت می کنم.

استفاده از هشتگها

استفاده از هشتگِ مناسب دو ویژگی دارد. یکی اینکه وقتی یک هشتگ را به یکی از عکسهایتان اضافه می کنید، دیگران میتوانند روی آن لینک کلیک کرده عکسهای دیگری که مردم با آن هشتگ آپلُد کرده اند ببینند. در عین حال ممکن است کسی عکسش را با همان هشتگ شما آپلُد کند، و زمانی که کسی از یک اکانتِ دیگر روی آن هشتگ کلیک کند، احتمال اینکه عکس شما را هم ببیند زیاد است.
بین هشتگها فاصله(space)  وجود ندارد.

اضافه کردنِ Location به محتوای پُست شده در اینستاگرام

اگر سازمانتان محلی برای نمایش و فروشِ محصولاتش دارد، بهتر است از این مزیتِ اینستاگرام استفاده کنید و موقعیتِ عکسی که آپلُد کرده اید را نشان دهید.
زمانی که یک Location را در اینستاگرام تگ (Tag) کنید، مردم می توانند تمام پستهایی که در آن موقعیتِ خاص تگ شده است را ببینند. اگر کسی به دنبال عکسهای یک محل خاص (محلی که شما هم در آن قرار دارید) باشد، احتمال اینکه عکسهای شما را ببیند و شما را فالو کند زیاد است.
هنگام آپلُد کردنِ یک عکس می توانید موقعیتِ جغرافیاییِ عکس گرفته شده را اضافه کنید. این کار را می توانید روی عکسهایی که قبلا آپلُد کرده اید هم انجام دهید. این روشِ فوق العاده باعث می شود پُستهایان بیشتر دیده شوند و من قویأ تاکید می کنم که انجام دهید، مخصوصا سازمانهایی که فروشگاه یا نمایشگاه دارند.

پست کردنِ مجدد در اینستاگرام

یک روشِ خلاقانه برای اینکه با زحمتِ کمتر پست بگذارید این است که عکسهایی را که یوزرهای دیگر پست کرده اند را مجددا پست کنید (Repost کنید). فقط هنگامی که دارید زیرنویس می نویسید، اسم کسی که این عکس را آپلُد کرده است بنویسید. مثلا اگر عکس یک کیک را کپی کرده و مجدد آپلُد می کنید، در زیرنویس اضافه کنید:

کیکی که بسیار خوشمزه به نظر میرسد. عکس اصلی توسط خانم X آپلُد شده است.

با این کار کسی که ابتدا عکس اصلی را آپلِد کرده متوجه می شود که از عکسش استفاده کرده ایم و اینکار ممکن است باعثِ شروعِ یک همکاری جدید شود.

در خبرنامه شرکت کنید و از آخرین تخفیف ها مطلع شوید

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.

برای دیدن این دورۀ رایگان

مشخصات خود را وارد کنید

تماس باما